Dezinfekcija - čuvar našeg zdravlja
Dezinfekcija – čuvar našeg zdravlja
Dezinfekcija
Dezinfekcija je postupak kojim se uništavaju i sprečava se razmnožavanje mikroorganizama na nekim površinama, koži ili sluzokoži. Za uništavanje i uklanjanje bakterija iz neke sredine koriste se postupci dezinfekcije i sterilizacije.
Sterilizacija
Sterilizacija je uništavanje ili uklanjanje svih mikroorganizama pri čemu se odstranjuju i vegetativni oblici i spore dok se dezinfekcijom uklanjaju patogeni i uslovno patogeni mikroorganizmi.
Dezinfekciona sredstva – dezinficijensi
Dezinficijensi su hemijska sredstva koja uništavaju patogene i uslovno patogene mikroorganizme. Uništavanje mikroorganizama postiže se:
Priprema za dezinfekciju
Pre samog postupka primene dezinficijensa površine je potrebno prethodno očistiti od mehaničkih i fizičkih nečistoća. Zatim je potrebno izvršiti sanitarno pranje (toplom vodom ili vodom pod pritiskom). Nakon sušenja može se izvršiti tretiranje dezinficijensom.
Zašto je dezinfekcija bitna
Dezinfekcija je veoma bitna mera, naročito kod objekata u kojima se vrši obrada i konzumacija hrane:
Pored ovih ustanova dezinfekcija je bitna i za objekte u kojima se namenski drže i uzgajaju životinje, radi sprečavanja zaraznih bolesti. Ti objekti su najčešće:
Dezinfekcija je mera prevencije kojom se štiti zdravlje ljudi i životinja. Dezinfekcijski preparati koje koristi firma Eko End su veoma efikasni protiv gljivica, kvasaca i bakterija a što je veoma značajno – nisu toksična za ljude i životinje.
Tekst je napisan pre tri godine a sada je još uvek aktuelan, možda i više nego kada je napisan. Malo se pazilo an dezinfekciju i higijenu ali ova kriza sa Kovid-19 će nas sve naterati da obratimo pažnju i da se više na opuštamo. Virus je došao i verovatno će ostati malo sa nama. Tekstu bi samo dodao dodatak oko dezinfekcija sa kućnom hemijom.