Da li ste u obavezi plaćanja eko takse i kolike su kazne?
Sredina u kojoj živimo i radimo, u kojoj odrastaju naša deca i u kojoj starimo, mora biti čista i zdrava. Nezdrava sredina, samostalno ili udružena s drugim faktorima, može biti glavni krivac ili katalizator za razvoj ozbiljnih oboljenja. Pored toga, pod rizikom je i zdravlje svih živih bića, biljaka i životinja s kojima delimo životni prostor.
Razvojem industrije, posledice zagađenja su kontinuirano stavljane u drugi plan, sve do trenutka kada smo postali svesni da najveći zagađivači moraju biti i najviše odgovorni za zagađenje koje nastaje kao posledica njihovog poslovanja. Određene industrije i delatnosti same po sebi više zagađuju sredinu.
Rešenje svakako nije da se takvim delatnostima onemogući rad, budući da su često ključna karika u današnjem sistemu, već osmišljavanje i unapređivanje mera kojima se inicijalno može ublažiti stopa zagađenja. Jedna od tih mera je i naplata eko taksi u cilju zaštite životne sredine.
Eko taksa predstavlja naknadu za zaštitu životne sredine. Visina takse zavisi od delatnosti koja je predmet poslovanja, ali je propisana i prema veličini preduzeća.
Kriterijumi za određivanje stepena negativnog uticaja na životnu sredinu određeni su u okviru delatnosti koju poslovanje obavlja, te se na taj način i utvrđuje naknada. Prema stepenu negativnog uticaja, delatnosti mogu imati: veliki, srednji ili mali uticaj na životnu sredinu.
Ako poslovanje obavlja svoju poslovnu delatnost u više jedinica lokalne samouprave, visina eko takse se obračunava tako što se ukupan obračunat iznos deli s ukupnim brojem jedinica lokalne samouprave u okviru kojih pravno lice ili preduzetnik obavlja svoju delatnost.
Eko taksa za pravna lica i preduzetnike čija delatnost ima veliki negativan uticaj na životnu sredinu iznosi: 2 miliona dinara za velika pravna lica, 500 hiljada dinara za srednja pravna lica, 200 hiljada dinara za mala pravna lica i 20 hiljada dinara za mikro pravna lica i preduzetnike.
Eko taksa za pravna lica i preduzetnike čija delatnost ima srednji negativan uticaj na životnu sredinu iznosi: milion dinara za velika pravna lica, 250 hiljada dinara za srednja pravna lica, 100 hiljada dinara za mala pravna lica i 10 hiljada dinara za mikro pravna lica i preduzetnike.
Eko taksa za pravna lica i preduzetnike čija delatnost ima mali negativan uticaj na životnu sredinu iznosi: 500 hiljada dinara za velika pravna lica, 125 hiljada dinara za srednja pravna lica, 50 hiljada dinara za mala pravna lica i 5 hiljada dinara za mikro pravna lica i preduzetnike.
U obavezi plaćanja eko takse nisu:
Postoje i delatnosti koje nisu razvrstene u okviru Uredbe o uticaju na životnu sredinu, pa lica koja ostvaruju prihode po osnovu ovih delatnosti ne bi trebalo da budu u obavezi da podnesu prijavu. Ipak, trebalo bi se posavetovati s pravnicima i knjigovođama o ovom pitanju.
Prijava za eko taksu se može podneti na dva načina: elektronski i lično. Za onlajn podnošenje prijave će vam biti potreban elektronski potpis za pristup portalu Lokalne poreske administracije. Ručno popunjen obrazac se predaje jedinici lokalne samouprave. Na osnovu prijave se dobija rešenje na osnovu kojeg se plaća eko taksa. Rok za podnošenje prijave je 31. 7. za godinu u kojoj se podnosi prijava, a rešenje stiže poštom u oba slučaja.
U slučaju da se prekorači rok, za nepoštovanje ove zakonske obaveze Zakon o naknadama za korišćenje javnih dobara predviđa novčanu kaznu u visini od 10 hiljada do 2 miliona dinara. Naplati kazne će predstojati upozorenje privredniku da se zakonska obaveza pravovremeno izmiri.
Plaćanje eko takse se vrši na osnovu rešenja koje se dobija nakon podnošenja prijave. Iznos je utvrđen na godišnjem nivou i može se plaćati i u 12 mesečnih rata, s tim da je rok za plaćanje 15. u mesecu za prethodni mesec.
Iako je reč o zakonskoj obavezi koja nije nova, a prilično je transparentna, dešava se da preduzetnici jednostavno nisu upućeni ili zaborave na još jednu taksu u nizu. Kao što smo ranije naveli, posledice neizvršenja navedene zakonske obaveze u roku mogu rezultirati kaznom do čak 2 miliona dinara. Kako bi se izbegli ovakvi propusti i ogromne kazne, potrebna vam je knjigovodstvena agencija koja će biti vaš pravi partner u poslovanju. Na taj način ćete na vreme biti obavešteni i upućeni u sve takse i obaveze prema državi i nećete morati strahovati od krupnih propusta. Takođe, predlažemo da pronađete agenciju koju uvek možete kontaktirati u slučaju nedoumica, a koja će uvek biti otvorena za konsultacije.
Fotografije:
https://pixabay.com/photos/calculator-calculation-insurance-385506/
https://pixabay.com/photos/money-coin-investment-business-2724241/